LT3015IT-15#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3015IT-15#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220-5
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Number of Regulators :
1
Output Voltage 1 :
15V
Output Type :
FIXED
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
5
Number of Terminations :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Supply (Max) :
70mA
Voltage - Input (Max) :
-30V
PSRR :
50dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Output :
1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
-15V
Packaging :
Tube
Output Configuration :
Negative
Base Part Number :
LT3015
Control Features :
Enable
Number of Outputs :
1
Published :
2012
Current - Quiescent (Iq) :
2.4mA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Functions :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage Tolerance-Max :
2%
JESD-609 Code :
e3
Input Voltage Absolute-Max :
33V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T5
Dropout Voltage1-Nom :
0.41V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Voltage Dropout (Max) :
0.68V @ 1.5A
Datasheets
LT3015IT-15#PBF
Analog Devices, Inc. LT3015IT-15#PBF
[Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT3015IT-15#PBF] Overview
The LT3015IT-15#PBF offers a seamless blend of power and precision, delivering a steady 15V output with a remarkable current capacity of 1.5A. Encased in a TO2205 package, this IC ensures ease of installation and durability, making it an ideal choice for a wide range of applications.
[LT3015IT-15#PBF] Features
  • Stable 15V Output: Ensures consistent voltage supply for precision applications.
  • High Current Capacity: Capable of delivering up to 1.5A of current, accommodating diverse power requirements.