LT3015IQ-3.3#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3015IQ-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR -3.3V 1.5A 5DDPAK
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
2.4mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Min Current Limit :
1.7A
Width :
8.89mm
Base Part Number :
LT3015
Height Seated (Max) :
4.877mm
PSRR :
61dB (120Hz)
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Number of Regulators :
1
Current - Supply (Max) :
70mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Output :
1.5A
Operating Supply Current :
1.1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage Absolute-Max :
33V
Voltage Dropout (Max) :
0.68V @ 1.5A
Output Configuration :
Negative
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
5
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dropout Voltage :
310mV
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
2%
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
61dB
Output Voltage 1 :
3.3V
Output Voltage :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Package / Case :
Pin Count :
5
Dropout Voltage1-Nom :
0.41V
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Input Voltage :
-30V
Number of Terminations :
Number of Functions :
Datasheets
LT3015IQ-3.3#PBF
Analog Devices, Inc. LT3015IQ-3.3#PBF
Enable Fixed LT3015 PMIC 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LT3015IQ-3.3#PBF Overview
In the case of Tube cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Negative configured for this regulator. Currently, 1.5A are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 5. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 5 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: LT3015. This regulator IC is operated by a 1.1mA-volt supply current.
LT3015IQ-3.3#PBF Features
310mV dropout voltage