LT3009EDC-1.8#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT3009EDC-1.8#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6DFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
LT3009
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PSRR :
66dB (120Hz)
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Functions :
1
Current - Output :
20mA
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 20mA
Terminal Form :
NO LEAD
Current - Quiescent (Iq) :
6µA
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
Number of Regulators :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2mm
Output Voltage 1 :
1.8V
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Control Features :
Enable
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage Absolute-Max :
22V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Tolerance-Max :
2%
Current - Supply (Max) :
1mA
Pin Count :
6
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
0.8mm
Output Type :
FIXED
Length :
2mm
Number of Terminations :
6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog Devices, Inc. LT3009EDC-1.8#TRPBF
Enable Fixed 0.5mm LT3009 PMIC 6 6-WFDFN Exposed Pad
LT3009EDC-1.8#TRPBF Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 6-WFDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 6 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 20mA. There are 6 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. It is LT3009 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way.