LT1999IS8-20#PBF
Mfr.Part #
LT1999IS8-20#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 8SO
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Supply Voltage Limit-Max :
6V
Packaging :
Tube
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Current :
5.8mA
Resistance :
20mOhm
Number of Functions :
1
Pin Count :
8
Output Current per Channel :
40mA
Terminal Position :
Dual
Slew Rate :
3V/µs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Amplifiers :
2
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Bandwidth :
2MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Input Offset Voltage (Vos) :
500μV
Current - Input Bias :
137.5µA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
4.9mm
Base Part Number :
LT1999
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Amplifier Type :
Current Sense
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Radiation Hardening :
No
Nominal Gain Bandwidth Product :
2MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Common Mode Rejection Ratio :
75 dB
Number of Circuits :
1
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
4.5V~5.5V
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
68dB
Voltage Gain :
26.06dB
Power Supplies :
5V
Datasheets
LT1999IS8-20#PBF
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. LT1999IS8-20#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:2MHz, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LT1999, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, LT1999IS8-20#PBF pinout, LT1999IS8-20#PBF datasheet PDF, LT1999IS8-20#PBF amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. LT1999IS8-20#PBF ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1999IS8-20#PBF
40mA per Channel 137.5μA 75 dB Instrumentational OP Amps 5V 4.5V~5.5V LT1999 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
LT1999IS8-20#PBF Overview
It is packaged in an 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a Current Sense-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tube case. A total of 8 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 8 pins. Op amp ic rates 500μV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~85°C. A supply current of 5.8mA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 26.06dB. This op amp ic has 1 circuits. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. It is important that the op amp resistance stays within the range of 20MOhm. The linear amplifier has 2 amplifiers.
LT1999IS8-20#PBF Features
8 Pins
supply voltage of 5V
26.06dB voltage gain
Resistance of 20MOhm