LT1965IT-3.3#PBF
Mfr.Part #
LT1965IT-3.3#PBF
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.1A TO220-5
Stock
142
In Stock :
142
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Pins :
5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Output Voltage 1 :
3.3V
Input Voltage Absolute-Max :
22V
Current - Quiescent (Iq) :
1.1mA
Pin Count :
5
Terminal Position :
Zig-Zag
Mounting Type :
Through Hole
Dropout Voltage1-Nom :
0.31V
Current - Supply (Max) :
40mA
PSRR :
75dB (120Hz)
Min Current Limit :
1.2A
Packaging :
Tube
Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
Current - Output :
1.1A
Voltage Tolerance-Max :
3%
Min Input Voltage :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.49V @ 1.1A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dropout Voltage :
310mV