LT1965IDD-1.8#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1965IDD-1.8#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.1A 8DFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
75dB (120Hz)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Supply Current :
500μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Output :
1.1A
Min Input Voltage :
1.8V
Width :
3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Pins :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage 1 :
1.8V
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage1-Nom :
0.31V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
40mA
Min Current Limit :
1.2A
Output Configuration :
Positive
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
75dB
Output Voltage :
1.8V
Number of Terminations :
8
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Base Part Number :
LT1965
Voltage Dropout (Max) :
0.49V @ 1.1A
Input Voltage Absolute-Max :
22V
Current - Quiescent (Iq) :
1.1mA
Output Type :
FIXED
Terminal Pitch :
0.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Length :
3mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Outputs :
Dropout Voltage :
310mV
Analog Devices, Inc. LT1965IDD-1.8#TRPBF
Enable Fixed 0.5mm LT1965 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad
LT1965IDD-1.8#TRPBF Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-WFDFN Exposed Pad case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 8 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1.1A. There are 8 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 8 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LT1965. There is a way of packing the regulator that is called TAPE AND REEL. With a supply current of 500μA, the regulator IC operates.
LT1965IDD-1.8#TRPBF Features
310mV dropout voltage