LT1965EQ-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT1965EQ-3.3#TRPBF
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.1A 5DDPAK
Stock
1
In Stock :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
5
Current - Quiescent (Iq) :
1.1mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Tolerance-Max :
3%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Height Seated (Max) :
4.877mm
Width :
8.89mm
Package / Case :
Base Part Number :
LT1965
Voltage - Input (Max) :
20V
Output Voltage1-Max :
3.399V
Dropout Voltage1-Nom :
0.31V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Dropout (Max) :
0.49V @ 1.1A
Input Voltage (Min) :
4.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Number of Terminations :
5
Number of Outputs :
Input Voltage Absolute-Max :
22V
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Supply (Max) :
40mA
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Output :
1.1A
PSRR :
75dB (120Hz)
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Single
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Regulators :
Analog Devices, Inc. LT1965EQ-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1965EQ-3.3#TRPBF Overview
With a steadfast commitment to quality, Analog Devices, Inc. ensures that each LT1965EQ-3.3#TRPBF maintains strict adherence to industry-leading standards, delivering a stable 3.3V output with an impressive 1.1A current capacity. Its compact 5DDPAK package facilitates seamless integration, optimizing space utilization without compromising on functionality.