LT1965EDD-2.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1965EDD-2.5#TRPBF
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8DFN
1
Dropout Voltage :
310mV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Terminations :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Current :
500μA
Current - Quiescent (Iq) :
1.1mA
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Terminal Form :
NO LEAD
Dropout Voltage1-Nom :
0.31V
Base Part Number :
LT1965
Output Type :
FIXED
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
2.5V
PSRR :
75dB (120Hz)
Current - Supply (Max) :
40mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
Voltage Tolerance-Max :
3%
Surface Mount :
yes
Input Voltage Absolute-Max :
22V
Output Configuration :
Positive
JESD-609 Code :
e3
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
75dB
Min Input Voltage :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
20V
Width :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Voltage Dropout (Max) :
0.49V @ 1.1A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Min Current Limit :
1.2A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
8
Pin Count :
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
3mm
Current - Output :
1.1A
Analog Devices, Inc. LT1965EDD-2.5#TRPBF
Enable Fixed 0.5mm LT1965 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad
LT1965EDD-2.5#TRPBF Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 8-WFDFN Exposed Pad package. There are 8 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 1.1A. IC voltage regulator has a sum of 8 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 8. FYI, the basic part number for this IC regulator is LT1965. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. Regulator has a 500μA voltage output.
LT1965EDD-2.5#TRPBF Features
310mV dropout voltage