LT1963ET-1.5#PBF
Mfr.Part #
LT1963ET-1.5#PBF
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO220-5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Current - Output :
1.5A
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Width :
8.89mm
Voltage - Input (Max) :
20V
Base Part Number :
LT1963
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
PSRR :
63dB (120Hz)
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Terminal Position :
Zig-Zag
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
1.5V
Current - Quiescent (Iq) :
1.5mA
Number of Outputs :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Packaging :
Tube
Dropout Voltage :
340mV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Regulators :
Number of Pins :
5
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage 1 :
1.5V
Min Current Limit :
1.6A
Current - Supply (Max) :
120mA