LT1963EFE-1.8#TRPBF
Mfr.Part #
LT1963EFE-1.8#TRPBF
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 16TSSOP
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Terminations :
16
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage (Min) :
2.3V
Current - Supply (Max) :
120mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage 1 :
1.8V
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Base Part Number :
LT1963
Surface Mount
Length :
5mm
Current - Quiescent (Iq) :
1.5mA
Width :
4.4mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
PSRR :
63dB (120Hz)
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Input Voltage Absolute-Max :
20V