LT1963AET-1.8#30PBF
Mfr.Part #
LT1963AET-1.8#30PBF
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG LIN 1.8V 1.5A TO220-5
Output Voltage 1 :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Input Voltage Absolute-Max :
20V
PSRR :
63dB (120Hz)
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
5
Mounting Type :
Through Hole
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Number of Outputs :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Input Voltage (Min) :
2.3V
Pin Count :
5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
JESD-30 Code :
R-PZFM-T5
Current - Supply (Max) :
120mA
Packaging :
Tube
Voltage - Input (Max) :
20V
Current - Quiescent (Iq) :
1.5mA
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Base Part Number :
LT1963
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Current - Output :
1.5A
Positive
Terminal Position :
Zig-Zag
Analog Devices, Inc. LT1963AET-1.8#30PBF
Enable Fixed LT1963 PMIC 5 TO-220-5 Formed Leads
LT1963AET-1.8#30PBF Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-220-5 Formed Leads case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1.5A. There are 5 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. For your information, this regulator's basic part number is LT1963.