LT1963AEFE-2.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1963AEFE-2.5#TRPBF
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 16TSSOP
Stock
328
In Stock :
328
Input Voltage Absolute-Max :
20V
PSRR :
63dB (120Hz)
Output Voltage1-Max :
2.575V
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
5mm
Current - Supply (Max) :
120mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Base Part Number :
LT1963
Current - Quiescent (Iq) :
1.5mA
Current - Output :
1.5A
Package / Case :
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Configuration :
Positive
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
16
Width :
4.4mm
Output Voltage 1 :
2.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Input Voltage (Min) :
3V
Number of Terminations :
16
Voltage - Input (Max) :
20V