LT1809IS6#TRMPBF
Mfr.Part #
LT1809IS6#TRMPBF
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT TSOT23-6
Stock
1
In Stock :
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Gain Bandwidth Product :
180 MHz
Max Supply Voltage :
12.6 V
Output :
Clipped Sine Wave
Bandwidth :
320 MHz
Frequency :
18.432 MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
High Speed Operational Amplifiers
Terminal Pitch :
0.95 mm
Terminal Position :
Dual
Current - Input Bias :
12.5 µA
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
1.6 mm
Pbfree Code :
No
-3db Bandwidth :
320 MHz
Frequency Stability :
±1.5ppm
Packaging :
Cut Tape
Number of Elements :
Absolute Pull Range (APR) :
Slew Rate :
350V/µs
Shutdown :
No Shutdown
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Terminal Finish :
MATTE TIN
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Input Bias Current :
12.5 µA
Schedule B :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Voltage - Supply :
2.5V
Operating Supply Current :
15 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
2mA
Pin Count :
6
Type :
TCXO
Spread Spectrum Bandwidth :
JESD-609 Code :
e3
Height :
1 mm
Voltage - Input Offset :
800 µV
Input Offset Voltage-Max :
4250 µV
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
532
Brand :
Analog Devices
Number of Amplifiers :
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5 V
Function :
Average Bias Current-Max (IIB) :
14 µA
Input Type :
Rail-to-Rail
Length :
2.9 mm
Terminal Form :
Gull wing
Current - Output / Channel :
85 mA
Base Product Number :
532
Max Dual Supply Voltage :
6.3 V
Unity Gain BW-Nom :
160000 kHz
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Circuits :
Output Type :
Rail-to-Rail
Number of Functions :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Supply Voltage :
2.5 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage Gain :
98.06 dB
Height - Seated (Max) :
0.065 (1.65mm)
Brand Name :
Size / Dimension :
0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)
Supply Voltage Limit-Max :
6.3 V
Product Status :
Active
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
71 dB
Current - Supply (Disable) (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage Gain dB :
Number of Terminals :
6
Temperature Grade :
Industrial
Product Type :
Op Amps - High Speed Operational Amplifiers
Subcategory :
Amplifier ICs
Product :
Operational Amplifiers
Manufacturer Lifecycle Status :
Input Offset Voltage (Vos) :
2.5 mV
Min Dual Supply Voltage :
1.25 V
Common Mode Rejection Ratio :
66 dB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Number of Channels :
Ratings :
Number of Pins :
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Supply :
15mA
Surface Mount :
yes
Base Resonator :
Crystal
Seated Height-Max :
1.45 mm
Output Current per Channel :
85 mA
Nominal Gain Bandwidth Product :
160 MHz
Datasheets
LT1809IS6#TRMPBF
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. LT1809IS6#TRMPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:Clipped Sine Wave, Bandwidth:320 MHz, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Package / Case:4-SMD, No Lead, Mounting Type:Surface Mount, Type:TCXO, Number of Channels:1, Number of Pins:6, LT1809IS6#TRMPBF pinout, LT1809IS6#TRMPBF datasheet PDF, LT1809IS6#TRMPBF amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. LT1809IS6#TRMPBF ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.