LT1809IS6#TRM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1809IS6#TRM
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT TSOT23-6
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Number of Functions :
JESD-609 Code :
e0
Gain Bandwidth Product :
180MHz
Supply Voltage Limit-Max :
6.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Length :
2.9mm
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
5V
Current - Supply :
15mA
Current - Input Bias :
12.5μA
ECCN Code :
EAR99
Common Mode Rejection Ratio :
86 dB
Frequency Compensation :
yes
Number of Circuits :
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
-3db Bandwidth :
320MHz
Programmable Power :
No
Published :
2009
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Current - Output / Channel :
85mA
Qualification Status :
Not Qualified
Output Type :
Rail-to-Rail
Reach Compliance Code :
not_compliant
Surface Mount :
yes
Neg Supply Voltage-Max (Vsup) :
-6.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Low-Bias :
No
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Power :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Terminal Form :
Gull wing
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Wideband :
Terminal Pitch :
0.95mm
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
6
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
6
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Low-Offset :
Power Supplies :
3/5/+-5V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
LT1809
Unity Gain BW-Nom :
160000 kHz
Voltage - Input Offset :
800μV
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V
Slew Rate :
350V/µs
Datasheets
LT1809IS6#TRM
Analog Devices, Inc. LT1809IS6#TRM
12.5μA 86 dB Instrumentational OP Amps 2.5V~12.6V ±1.25V~6.3V LT1809 6 Pins SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
LT1809IS6#TRM Overview
There is a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tape & Reel (TR) case. We are approaching the 6h termination of the year. In total, there are 6 pins on this op amp ic. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~85°C . This op amp contains 1 circuits. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Rail-to-Rail signals. This linear amplifier pack is based on the TAPE AND REEL axis. It is recommended that you use an 15mA power supply with this electrical part in order for it to operate correctly.
LT1809IS6#TRM Features
6 Pins
supply voltage of 5V