LT1801IMS8#TR
Mfr.Part #
LT1801IMS8#TR
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8MSOP
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Output Current per Channel :
50 mA
Slew Rate :
25 V/µs
Nominal Gain Bandwidth Product :
80 MHz
Min Dual Supply Voltage :
1.15 V
Input Offset Voltage (Vos) :
350 µV
Min Operating Temperature :
-40 °C
Common Mode Rejection Ratio :
85 dB
Gain Bandwidth Product :
70 MHz
Input Bias Current :
400 nA
Number of Channels :
2
Number of Pins :
8
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
78 dB
Max Supply Voltage :
12.6 V
RoHS :
Compliant
Voltage Gain :
98.59 dB
Max Dual Supply Voltage :
6.3 V
Lead Free :
Contains Lead
Operating Supply Current :
1.8 mA
Number of Circuits :
2
Min Supply Voltage :
2.3 V
Number of Elements :
Max Operating Temperature :
85 °C
Datasheets
LT1801IMS8#TR
Linear Technology LT1801IMS8#TR
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Linear Technology LT1801IMS8#TR Overview
LT1801IMS8#TR Features
  • General-purpose operational amplifier
  • 2 circuit
  • Precision signal processing
  • Compact 8MSOP package
  • High reliability
  • Wide range of operating voltages: ±1.35V to ±18V