LT1790BIS6-3.3#TRM
Mfr.Part #
LT1790BIS6-3.3#TRM
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
LT1790 - MICROPOWER SOT-23 LOW D
Product Category :
Voltage Reference
Reference Type :
Series
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
6
Output Type :
FIXED
8 Weeks
Trim/Adjustable Output :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input :
3.8V~18V
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Number of Pins :
6
Pin Count :
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Length :
2.95mm
30
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
50μVp-p
Mount :
Surface Mount
Temp Coef of Voltage-Max :
25 ppm/°C
Noise - 10Hz to 10kHz :
67μVrms
Number of Outputs :
1
Temperature Coefficient :
25ppm/°C
Quiescent Current :
60μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Output :
5mA
Supply Voltage :
3.8V
Base Part Number :
LT1790
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Output Voltage :
3.3V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Current :
80μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Output Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.95mm