LT1790AIS6-3.3#TRMPBF
Mfr.Part #
LT1790AIS6-3.3#TRMPBF
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Product Category :
Voltage Reference
Mount :
Not Qualified
Reference Type :
Series
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.8V
Voltage - Input :
3.8V~18V
Output Type :
FIXED
Output Voltage :
3.3V
Number of Outputs :
1
Number of Channels :
1
Tolerance :
±0.05%
Trim/Adjustable Output :
No
Noise - 10Hz to 10kHz :
67μVrms
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Number of Pins :
6
Base Part Number :
LT1790
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
5mA
Min Output Voltage :
3.3V
EAR99
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
50μVp-p
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Terminal Pitch :
0.95mm
Length :
2.95mm
Operating Supply Current :
80μA
Surface Mount
Quiescent Current :
60μA
Pin Count :
6
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Supply Voltage :
3.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Analog Devices, Inc. LT1790AIS6-3.3#TRMPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1790AIS6-3.3#TRMPBF Overview
LT1790AIS6-3.3#TRMPBF Features
  • Ultra-precise voltage reference with 0.05% accuracy