LT1767EMS8-2.5#PBF
Mfr.Part #
LT1767EMS8-2.5#PBF
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG BCK SEPIC 2.5V 1.5A 8MSOP
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Length :
3mm
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
25V
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Frequency - Switching :
1.25MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Control Mode :
CURRENT-MODE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
8
Width :
3mm
Min Output Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LT1767
ECCN Code :
EAR99
Function :
Step-Down
Topology :
Buck, SEPIC
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Input (Min) :
3V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Input Voltage-Nom :
15V
Output Configuration :
Positive
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.65mm