LT1764EFE-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT1764EFE-3.3#TRPBF
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A 16TSSOP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Current - Supply (Max) :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
16
Control Features :
Enable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.65mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Input Voltage (Min) :
2.7V
Pin Count :
16
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage1-Max :
3.4V
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 3A
Surface Mount :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
5mA
Width :
4.4mm
Package / Case :
Current - Output :
3A
Output Voltage 1 :
3.3V
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage - Input (Max) :
20V
Length :
5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Base Part Number :
LT1764
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
PSRR :
63dB (120Hz)
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Surface Mount
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1764EFE-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:16, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, Base Part Number:LT1764, Mounting Type:Surface Mount, LT1764EFE-3.3#TRPBF pinout, LT1764EFE-3.3#TRPBF datasheet PDF, LT1764EFE-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1764EFE-3.3#TRPBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1764EFE-3.3#TRPBF
Enable Fixed 0.65mm LT1764 PMIC 16 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
LT1764EFE-3.3#TRPBF Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad case. On the regulater IC chip, there are a total of 16 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 3A. A total of 16 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LT1764. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way.