LT1764AET-1.5#PBF
Mfr.Part #
LT1764AET-1.5#PBF
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
Stock
102
In Stock :
102
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
5
Output Voltage 1 :
1.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount :
No
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
63dB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
PSRR :
63dB (120Hz)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Zig-Zag
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.66V @ 3A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Regulators :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage :
340mV
Current - Output :
3A
Base Part Number :
LT1764
Packaging :
Tube
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
1
Min Input Voltage :
2.7V
Number of Pins :
5
Voltage - Input (Max) :
20V
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Operating Supply Current :
1mA
Width :
8.89mm
Min Current Limit :
3.1A
Current - Quiescent (Iq) :
1.5mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Output Voltage :
1.5V