LT1763IS8-3.3#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1763IS8-3.3#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Surface Mount :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Max :
3.38V
PSRR :
65dB (120Hz)
Current - Output :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance-Max :
2.4%
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
3.22V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Length :
4.9mm
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Input Voltage Absolute-Max :
20V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 500mA
Output Voltage 1 :
3.3V
Control Features :
Enable
Width :
3.9mm
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Pin Count :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
LT1763
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Regulators :
Introducing Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1763IS8-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Base Part Number:LT1763, LT1763IS8-3.3#TRPBF pinout, LT1763IS8-3.3#TRPBF datasheet PDF, LT1763IS8-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1763IS8-3.3#TRPBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1763IS8-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1763IS8-3.3#TRPBF Overview
Whether you're powering sensitive analog circuits or digital systems, this linear regulator offers a steady 3.3V output with a maximum current of 500mA. Its 8SOIC package enhances ease of integration, making it suitable for various electronic designs.
LT1763IS8-3.3#TRPBF Features
  • Precision voltage regulation
  • Stable 3.3V output
  • Maximum current of 500mA