LT1763IDE-1.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1763IDE-1.5#TRPBF
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12DFN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3mm
Length :
4mm
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Number of Terminations :
12
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Pin Count :
12
Voltage - Input (Max) :
20V
Package / Case :
12-WFDFN Exposed Pad
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Output Voltage 1 :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 500mA
PSRR :
65dB (120Hz)
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
LT1763
Height Seated (Max) :
0.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Pitch :
0.5mm