LT1761ES5-3.3#TRMPBF
Mfr.Part #
LT1761ES5-3.3#TRMPBF
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT23-5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Packing Method :
Tape and Reel
Input Voltage (Min) :
3.8V
PSRR :
65dB (120Hz)
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Base Part Number :
LT1761
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Max :
3.4V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
5
Length :
2.9mm
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Current - Output :
100mA
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage Tolerance-Max :
3.3%