LT1761ES5-1.2#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1761ES5-1.2#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 1.2V 100MA TSOT23-5
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Current - Output :
100mA
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LT1761
Operating Supply Current :
20μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Control Features :
Enable
Pin Count :
5
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
1.2V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Min Current Limit :
110mA
Number of Pins :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage :
300mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
8 Weeks
PSRR :
65dB (120Hz)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Voltage - Input (Max) :
20V
ECCN Code :
EAR99
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Mounting Type :
Surface Mount
Min Input Voltage :
1.8V
Output Voltage 1 :
1.2V
Length :
2.9mm
Terminal Position :
Dual
Packing Method :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Regulators :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration :
Positive
Analog Devices, Inc. LT1761ES5-1.2#TRPBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1761ES5-1.2#TRPBF Overview
The Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1761ES5-1.2#TRPBF is a high-performance, low-dropout linear regulator designed to deliver a continuous 1.2V output at up to 100mA. This regulator's robust design makes it an ideal choice for sensitive electronic applications requiring a stable and reliable power supply. Its compact TSOT-23-5 package ensures minimal footprint on PCBs, making it highly suited for space-constrained applications. The integration of advanced features such as over-temperature and over-current protection enhances device reliability and longevity, making it a preferred option for manufacturers looking to improve system stability and performance.