LT1634CCZ-1.25#TRPBF
Mfr.Part #
LT1634CCZ-1.25#TRPBF
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Pin Count :
3
Terminal Form :
Wire
Output Voltage-Min :
1.24531V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V
Number of Terminations :
3
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
O-PBCY-W3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Output Voltage :
1.25V
Tolerance :
±0.2%
Current - Output :
100mA
Terminal Position :
BOTTOM
Package / Case :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
25ppm/°C
Temp Coef of Voltage-Max :
25 ppm/°C
No
Output Voltage-Max :
1.2546V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
2.54mm
Current - Cathode :
7μA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
10μVp-p
Analog Devices, Inc. LT1634CCZ-1.25#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634CCZ-1.25#TRPBF Overview
LT1634CCZ-1.25#TRPBF Features
  • High precision voltage reference IC
  • Manufactured by Analog Devices, Inc.
  • Shunt design for exceptional stability
  • Accuracy of 0.2%