LT1634ACS8-2.5#PBF
Mfr.Part #
LT1634ACS8-2.5#PBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
1 (Unlimited)
Max Output Current :
50mA
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Cathode :
8μA
Pin Count :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Min Output Voltage :
2.5V
Width :
3.99mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Length :
5mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
EAR99
Height :
1.5mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Tolerance :
±0.05%
Output Voltage :
2.5V
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Not Qualified
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
15μVp-p
Max Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Reference Voltage :
2.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-2.5#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:LT1634, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, LT1634ACS8-2.5#PBF pinout, LT1634ACS8-2.5#PBF datasheet PDF, LT1634ACS8-2.5#PBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-2.5#PBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-2.5#PBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-2.5#PBF Overview
LT1634ACS8-2.5#PBF Features
  • Shunt Voltage Reference Type with a Nominal Voltage of 2.5V
  • High accuracy of ±0.05% at initial calibration