LT1634ACS8-1.25#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1634ACS8-1.25#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Base Part Number :
LT1634
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trim/Adjustable Output :
No
Current - Output :
100mA
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Length :
4.9025mm
Pin Count :
8
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Tolerance :
±0.05%
Max Output Voltage :
1.25V
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
1.752mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
10μVp-p
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reference Type :
Shunt
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage :
1.25V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Number of Pins :
8
JESD-609 Code :
e3
Current - Cathode :
7μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Min Output Voltage :
1.25V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Functions :
1
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-1.25#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LT1634, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:0°C~70°C TA, LT1634ACS8-1.25#PBF pinout, LT1634ACS8-1.25#PBF datasheet PDF, LT1634ACS8-1.25#PBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-1.25#PBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-1.25#PBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1634ACS8-1.25#PBF Overview
LT1634ACS8-1.25#PBF Features
  • Precision voltage reference with shunt configuration
  • Accuracy of 0.05% for reliable performance