LT1587CM-3.6#TRPBF
Mfr.Part #
LT1587CM-3.6#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 3.6V 3A D2PAK-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
4.75V
Output Voltage1-Max :
3.672V
Current - Output :
3A
Output Voltage 1 :
3.6V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
4.572mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 3A
Output Configuration :
Positive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage1-Min :
3.474V
Width :
8.89mm
Base Part Number :
LT1587
Operating Temperature :
0°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
PSRR :
72dB (120Hz)
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
7V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
2.54mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Terminal Position :
Single
Analog Devices, Inc. LT1587CM-3.6#TRPBF
Fixed 2.54mm LT1587 PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
LT1587CM-3.6#TRPBF Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case contains the Liner IC. In total, there are 2 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is 0°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 3A. The chip on which this is based has an overall count of 3 pins. It is LT1587 for this voltage regulator IC, just for your information.