LT1587CM-1.5#PBF
Mfr.Part #
LT1587CM-1.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A D2PAK-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Single
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Height Seated (Max) :
4.572mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Current - Output :
3A
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
8.89mm
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 3A
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Input (Max) :
7V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
Dropout Voltage1-Nom :
1.15V
Base Part Number :
LT1587
PSRR :
72dB (120Hz)