LT1585CT-3.45#PBF
Mfr.Part #
LT1585CT-3.45#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
TO-220-3
Description
LT1585 - 1.5V L/DROPOUT HS 5A LI
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e3
Min Input Voltage :
2.35V
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 4A
Min Current Limit :
4.1A
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Dropout Voltage :
1.2V
Number of Functions :
1
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Power Dissipation :
26.5W
Base Part Number :
LT1585
Package / Case :
TO-220-3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
0°C~125°C
Dropout Voltage1-Nom :
1.4V
Number of Regulators :
Voltage Tolerance-Max :
2%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Input (Max) :
7V
Operating Supply Current :
8mA
Output Voltage 1 :
3.45V
Current - Output :
4.6A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
FIXED
Number of Pins :
3
Mount :
Through Hole
Single
Output Voltage :
3.45V
Datasheets
LT1585CT-3.45#PBF
Fixed 2.54mm LT1585 PMIC 3 TO-220-3
LT1585CT-3.45#PBF Overview
The package is delivered in a Tube case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-220-3 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 3 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Through Hole can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 0°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 4.6A. A total of 3 pins are located on this chip, making it the size of a standard chip. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 3 pins may be available. For your information, part number LT1585 is the basic part number for this voltage regulator IC. In order for it to operate, a supply current of 8mA must be applied.
LT1585CT-3.45#PBF Features
1.2V dropout voltage