LT1581CT7-2.5#PBF
Mfr.Part #
LT1581CT7-2.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-220-7 (Formed Leads)
Description
IC REG CONV PENTIUM 1OUT TO220-7
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Special Purpose Regulators
JESD-609 Code :
e3
Max Input Voltage :
6V
ECCN Code :
EAR99
Output Current :
10A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pin Count :
7
Number of Pins :
7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Input Voltage :
1.68V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Load Regulation-Max(%) :
0.8%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Outputs :
Applications :
Converter, Intel Pentium®
Base Part Number :
LT1581
Output Voltage 1 :
2.5V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Packaging :
Tube
Number of Functions :
Number of Terminations :
Voltage - Input :
1.68V~6V
Operating Supply Current :
10mA
Voltage Tolerance-Max :
1%
Dropout Voltage1-Nom :
0.43V
Mounting Type :
Through Hole
Adjustability :
FIXED
Radiation Hardening :
No
Voltage - Output :
2.5V
Dropout Voltage :
430mV
Terminal Position :
Zig-Zag
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
0°C~125°C