LT1580IR-2.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1580IR-2.5#TRPBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description
7A, VERY LOW DROPOUT REGULATOR
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Special Purpose Regulators
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G7
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input :
1.79V~6V
Number of Terminations :
7
Base Part Number :
LT1580
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
4.877mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Position :
Single
Voltage - Output :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
7
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage1-Max :
0.8V
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Applications :
Converter, Intel Pentium®
Output Current1-Max :
7A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Output Voltage 1 :
2.5V
Width :
8.89mm
Number of Outputs :
1
Regulator Type :
FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Linear Technology LT1580IR-2.5#TRPBF
Special Purpose Regulators Linear Technology LT1580IR-2.5#TRPBF Overview
Introducing the LT1580IR-2.5#TRPBF from Linear Technology, a leading solution in the realm of integrated circuits. This 7A, very low dropout regulator is meticulously crafted to deliver optimal performance and reliability in a variety of applications. Designed with cutting-edge technology, it ensures efficient power management, making it an ideal choice for demanding industrial and commercial environments.
LT1580IR-2.5#TRPBF Features
  • High output current capability of 7A