LT1580CT7-2.5#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1580CT7-2.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-220-7 (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
IC REG CONV PENTIUM 1OUT TO220-7
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Special Purpose Regulators
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
7
Dropout Voltage :
540mV
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dropout Voltage1-Nom :
1.15V
Pin Count :
7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Voltage - Input :
1.79V~6V
Base Part Number :
LT1580
Polarity :
Positive
Operating Supply Current :
10mA
Voltage - Output :
2.5V
Adjustability :
FIXED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Input Voltage :
6V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Voltage 1 :
2.5V
Applications :
Converter, Intel Pentium®
Packaging :
Tube
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
TO-220-7 (Formed Leads)
Mounting Type :
Through Hole
Min Input Voltage :
1.79V