LT1579CS8-3.3#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1579CS8-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BATT PWR MGMT MULTI 1C 8SOIC
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Management
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage 1 :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
8
Number of Cells :
1
Min Input Voltage :
2.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LT1579
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Pins :
8
Adjustability :
FIXED
Number of Outputs :
1
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Packaging :
Tube
Polarity :
Positive
Width :
3.9mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Terminal Position :
Dual
Function :
Power Management
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
4.9mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Voltage :
3.3V
Dropout Voltage1-Max :
0.75V
Output Current :
300mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Datasheets
LT1579CS8-3.3#PBF
Introducing Battery Management Analog Devices, Inc. LT1579CS8-3.3#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Base Part Number:LT1579, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LT1579CS8-3.3#PBF pinout, LT1579CS8-3.3#PBF datasheet PDF, LT1579CS8-3.3#PBF amp .Beyond Battery Management Analog Devices, Inc. LT1579CS8-3.3#PBF ,we also offer DS2786G+T&R, BQ40Z50RSMR-R1, BQ28Z610DRZT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.