LT1541-124-125
Mfr.Part #
LT1541-124-125
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Circuit :
SPDT
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Subcategory :
Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Material :
Actuator Type :
Paddle
Illumination Type, Color :
Neon, Amber/Blue
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Brand :
Series :
LT
Bushing Thread :
Voltage Rating - DC :
28 V
Product Type :
Rocker Switches
Features :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Switch Function :
On-On
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Illumination :
Illuminated
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC :
125 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Actuator Length :
15.88mm