LT1461ACS8-2.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1461ACS8-2.5#TRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Temperature Coefficient :
3ppm/°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Current - Supply :
70µA
Length :
4.9mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Qualification Status :
Not Qualified
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
8ppmp-p
Pin Count :
8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Noise - 10Hz to 10kHz :
9.6ppmrms
Width :
3.9mm
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Base Part Number :
LT1461
Number of Terminations :
8
Supply Voltage :
5V
Current - Output :
100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±0.04%
Height Seated (Max) :
1.75mm
Voltage - Input :
3V~20V
Output Voltage-Max :
2.501V
Temp Coef of Voltage-Max :
3 ppm/°C
Output Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1461ACS8-2.5#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:LT1461, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LT1461ACS8-2.5#TRPBF pinout, LT1461ACS8-2.5#TRPBF datasheet PDF, LT1461ACS8-2.5#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1461ACS8-2.5#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1461ACS8-2.5#TRPBF
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1461ACS8-2.5#TRPBF] Overview
LT1461ACS8-2.5#TRPBF Features
  • High precision voltage reference series
  • Accuracy of 0.04%