LT1460KCS3-10#TRPBF
Mfr.Part #
LT1460KCS3-10#TRPBF
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-3
Voltage Reference
Height Seated (Max) :
1.12mm
Output Voltage-Max :
10.05V
ROHS3 Compliant
Noise - 10Hz to 10kHz :
4ppmrms
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Current - Supply :
350μA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Supply Voltage :
12.5V
Terminal Pitch :
0.96mm
Voltage - Input :
10.9V~20V
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
4ppmp-p
Width :
1.3mm
Output Voltage :
10V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
10.9V
Base Part Number :
LT1460
Reference Type :
Series
Published :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V
Current - Output :
40mA
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Number of Terminations :
3
Tolerance :
±0.5%
HTS Code :
Length :
2.92mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V