LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.125% 8SOIC
Voltage Reference
Output Voltage-Max :
2.50313V
Tolerance :
±0.125%
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Supply :
165μA
Mounting Type :
Surface Mount
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.752mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Width :
3.9mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.4V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Output Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
1.27mm
Length :
4.9025mm
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Current - Output :
40mA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
8
Noise - 10Hz to 10kHz :
10μVrms
Supply Voltage :
5V
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input :
3.4V~20V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Pin Count :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
10μVp-p
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460EIS8-2.5#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Base Part Number:LT1460, LT1460EIS8-2.5#TRPBF pinout, LT1460EIS8-2.5#TRPBF datasheet PDF, LT1460EIS8-2.5#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460EIS8-2.5#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460EIS8-2.5#TRPBF Overview
LT1460EIS8-2.5#TRPBF Features
  • Outstanding 0.125% accuracy ensures reliable voltage regulation