LT1389BCS8-1.25#TRPBF
Mfr.Part #
LT1389BCS8-1.25#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Reference Type :
Shunt
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1.75mm
Output Voltage :
1.25V
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Length :
4.9mm
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
LT1389
Current - Cathode :
600μA
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
3.9mm
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
1.27mm
Output Voltage-Min :
1.24937V
Trim/Adjustable Output :
No
Number of Functions :
1
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
25μVp-p
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Output :
20mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±0.05%
Pin Count :
8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Output Voltage-Max :
1.25062V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
ECCN Code :
EAR99
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1389BCS8-1.25#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:LT1389, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, LT1389BCS8-1.25#TRPBF pinout, LT1389BCS8-1.25#TRPBF datasheet PDF, LT1389BCS8-1.25#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1389BCS8-1.25#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1389BCS8-1.25#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1389BCS8-1.25#TRPBF Overview
LT1389BCS8-1.25#TRPBF Features
  • Output voltage: 1.25V
  • High accuracy: ±0.05% initial error