LT1129CST-3.3#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1129CST-3.3#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 3.3V 700MA SOT223-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
0°C~125°C
Current - Output :
700mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Max) :
30V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
3
Dropout Voltage1-Nom :
0.45V
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
64dB
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Dropout Voltage :
450mV
Min Input Voltage :
4.15V
JESD-609 Code :
e3
Current - Supply (Max) :
90mA
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 700mA
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Packing Method :
TR
Operating Supply Current :
50μA
ECCN Code :
EAR99
PSRR :
64dB (120Hz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity
Output Voltage :
3.3V
Number of Regulators :
1
Radiation Hardening :
No
Length :
6.505mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
Output Voltage 1 :
3.3V
Base Part Number :
LT1129
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Iq) :
70µA
Analog Devices, Inc. LT1129CST-3.3#TRPBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1129CST-3.3#TRPBF Overview
Introducing the LT1129CST-3.3#TRPBF, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Analog Devices, Inc. This high-performance IC regulator delivers a stable output of 3.3V with a maximum current of 700mA, ensuring consistent and reliable power distribution in your electronic circuits. Engineered to the highest standards, this device comes in a compact SOT223-3 package, optimizing space efficiency while maintaining exceptional performance.
LT1129CST-3.3#TRPBF Features
  • Stable output voltage of 3.3V
  • Maximum output current of 700mA