LT1118CST-2.85#TRPBF
Mfr.Part #
LT1118CST-2.85#TRPBF
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-3
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Voltage 1 :
2.85V
Voltage - Input (Max) :
15V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 800mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Tolerance-Max :
2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Dropout Voltage1-Nom :
1V
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Length :
6.505mm
Pin Count :
3
Control Features :
Enable
Base Part Number :
LT1118
Current - Quiescent (Iq) :
1mA
Input Voltage (Min) :
4.75V
Packing Method :
TR
Terminal Pitch :
2.3mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
3.505mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Current - Output :
800mA
PSRR :
80dB (120Hz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Regulators :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
Output Voltage1-Min :
2.79V