LT1118CST-2.85#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1118CST-2.85#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
LT1118
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Regulators :
1
Operating Supply Current :
600μA
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
1mA
Length :
6.505mm
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage :
1V
Packaging :
Tube
Current - Output :
800mA
Control Features :
Enable
Output Voltage :
2.85V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
PSRR :
80dB (120Hz)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Dropout Voltage1-Nom :
1V
Min Input Voltage :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
4
Pin Count :
3
Output Voltage 1 :
2.85V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C
Output Type :
FIXED
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 800mA
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Voltage - Input (Max) :
15V
Analog Devices, Inc. LT1118CST-2.85#PBF
Voltage Regulators - Linear Analog Devices, Inc. LT1118CST-2.85#PBF Overview
Discover the pinnacle of precision and reliability with the LT1118CST-2.85#PBF Linear Voltage Regulator by Analog Devices, Inc. This integrated circuit (IC) is meticulously crafted to deliver a stable output of 2.85V with an impressive current capacity of 800mA. Encapsulated in the space-saving SOT223-3 package, it ensures efficient power management without compromising on performance.
LT1118CST-2.85#PBF Features
  • Precision Voltage Regulation: Ensures a stable output voltage of 2.85V, ideal for powering sensitive components.
  • High Current Capacity: With an impressive 800mA capability, it can reliably support various loads without compromising performance.