LT1117CST-2.85#TRPBF
Mfr.Part #
LT1117CST-2.85#TRPBF
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-3
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Number of Terminations :
4
Output Voltage 1 :
2.85V
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
800mA
Width :
3.505mm
PSRR :
75dB (120Hz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Input Voltage (Min) :
4.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Length :
6.505mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
1
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA
Pin Count :
3
Dropout Voltage1-Nom :
1.1V
Number of Outputs :
Operating Temperature :
0°C~125°C
Surface Mount
Output Voltage1-Min :
2.79V
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
LT1117
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Input (Max) :
10V