LT1086CT-3.3#PBF
Mfr.Part #
LT1086CT-3.3#PBF
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Current - Output :
1.5A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
2.54mm
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Single
PSRR :
72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
20V
Input Voltage (Min) :
4.75V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Voltage1-Min :
3.235V
Base Part Number :
LT1086
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Package / Case :
TO-220-3
Input Voltage Absolute-Max :
30V
Output Voltage1-Max :
3.365V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Voltage Tolerance-Max :
2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Regulators :
Output Voltage 1 :
3.3V
Datasheets
LT1086CT-3.3#PBF
Analog Devices, Inc. LT1086CT-3.3#PBF
Fixed 2.54mm LT1086 PMIC 3 TO-220-3
LT1086CT-3.3#PBF Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-220-3 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 3 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. 0°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1.5A. There are 3 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. For your information, this regulator's basic part number is LT1086.