LT1085IM-3.6#PBF
Mfr.Part #
LT1085IM-3.6#PBF
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 3A 3.6V D2PAK-3
Terminal Pitch :
2.54mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
Min Input Voltage :
4.3V
Number of Pins :
Single
Dropout Voltage :
1.3V
Operating Temperature TJ-Min :
-55°C
Output Current :
3A
Width :
8.89mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Adjustability :
Surface Mount
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
72dB
Voltage Tolerance-Max :
2%
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage :
3.6V
Number of Terminations :
3
Max Input Voltage :
25V
Output Voltage 1 :
3.6V
Base Part Number :
LT1085-3.6
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Operating Supply Current :
5mA
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
4.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
LT1085IM-3.6#PBF
Analog Devices, Inc. LT1085IM-3.6#PBF
2.54mm LT1085-3.6 PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
LT1085IM-3.6#PBF Overview
An Tube case is included with the delivery. There is a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case with the integrated voltage regulator. There are 3 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. The chip itself consists of 3 pins in total, which make up its overall size. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 3 pins on the chip. It is LT1085-3.6 for this regulator, just for your information. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. A supply current of 5mA is used to power the IC regulator.
LT1085IM-3.6#PBF Features
1.3V dropout voltage