LT1034IS8-2.5#PBF
Mfr.Part #
LT1034IS8-2.5#PBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 1.6% 8SOIC
Stock
1
In Stock :
Product Category :
Voltage Reference
JESD-609 Code :
e3
Width :
3.9mm
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V 7V
Current - Output :
20mA
Current - Cathode :
30µA
Output Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Number of Outputs :
2
Length :
4.9mm
Pin Count :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Terminal Form :
Gull wing
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
6μVp-p
Mount :
Surface Mount
Trim/Adjustable Output :
No
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Pins :
8
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Functions :
Tolerance :
±1.6%
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Additional Feature :
ALSO CONTAINS AN AUXILIARY REFERENCE OF 7V
Height Seated (Max) :
1.75mm
Max Output Voltage :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Reference Type :
Shunt, Dual
Base Part Number :
LT1034
Min Output Voltage :
7V
Temp Coef of Voltage-Max :
40 ppm/°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Temperature Coefficient :
40ppm/°C -
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Current-Max (Isup) :
0.03mA
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
LT1034IS8-2.5#PBF
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1034IS8-2.5#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:LT1034, Mounting Type:Surface Mount, LT1034IS8-2.5#PBF pinout, LT1034IS8-2.5#PBF datasheet PDF, LT1034IS8-2.5#PBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1034IS8-2.5#PBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1034IS8-2.5#PBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1034IS8-2.5#PBF Overview
The LT1034IS8-2.5#PBF, manufactured by Analog Devices, Inc., is a high-precision shunt voltage reference IC, designed for applications requiring a stable and low-voltage reference. This device features a fixed 2.5V output with a tight stability of 1.6%, encapsulated in an 8-SOIC package. It is ideal for enhancing the accuracy and efficiency of power supplies, data converters, and general-purpose analog circuits. The robust design ensures reliable performance under varying conditions, making the Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1034IS8-2.5#PBF a cornerstone in precision voltage regulation tasks.
LT1034IS8-2.5#PBF Features
This voltage reference IC offers several key features including:
  • Fixed 2.5V output with a precision rate of 1.6% over the entire temperature range.