LT1032ISW#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1032ISW#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DRIVER 4/0 16SOIC
Stock
139
In Stock :
139
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
JESD-609 Code :
e3
Max Dual Supply Voltage :
15V
Radiation Hardening :
No
High Level Input Current-Max :
0.00002A
Base Part Number :
LT1032
Number of Drivers/Receivers :
4/0
Differential Output :
No
Published :
2002
Width :
7.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Input Characteristics :
Standard
Voltage - Supply :
5V~15V
Height Seated (Max) :
2.65mm
Min Dual Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Number of Pins :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Protocol :
RS232, RS423
Length :
10.3mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Transmitters :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Negative Supply Voltage-Nom :
-6V
Number of Functions :
4
Terminal Pitch :
1.27mm
Nominal Supply Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
6V
ECCN Code :
EAR99
Out Swing-Min :
8.8 V
Type :
Driver
Driver Number of Bits :
Pin Count :
16
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
LT1032ISW#PBF
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Analog Devices, Inc. LT1032ISW#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LT1032, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Driver, LT1032ISW#PBF pinout, LT1032ISW#PBF datasheet PDF, LT1032ISW#PBF amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Analog Devices, Inc. LT1032ISW#PBF ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.