LT L29S-P2R1-25-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT L29S-P2R1-25-Z
Manufacturer
ams OSRAM
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
Series :
SMARTLED® 0603
Height (Max) :
0.65mm
Current - Test :
10mA
Millicandela Rating :
98mcd
Lens Size :
1.30mmx0.80mm
Wavelength - Dominant :
528nm
Mounting Type :
Surface Mount
Wavelength - Peak :
523nm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Color :
White
Configuration :
Standard
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
1.70mm Lx0.80mm W
Lens Transparency :
Diffused
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Viewing Angle :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Datasheets
LT L29S-P2R1-25-Z
ams OSRAM LT L29S-P2R1-25-Z
The Osram Opto LED Indication - Discrete LT L29S-P2R1-25-Z is a green diffused 0603 SMD LED. It is a surface-mount device with a low profile and a wide viewing angle of 120°. It has a luminous intensity of 25 mcd and a forward voltage of 2.1 V. The LED is RoHS compliant and has a long lifetime of up to 100,000 hours.
Features:
- Low profile and wide viewing angle of 120°
- Luminous intensity of 25 mcd
- Forward voltage of 2.1 V