LT-2581-715-012
Mfr.Part #
LT-2581-715-012
Actuator Type :
Standard Round
DPDT
Ingress Protection :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
LT
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Voltage Rating - AC :
125 V
Package :
Bulk
Electrical Life :
25,000 Cycles
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
28 V
Compliant
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Features :
Actuator Length :
18.16mm