LT-2581-603-012
Mfr.Part #
LT-2581-603-012
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Minimum Operating Temperature :
0 C
Current Rating :
10 A, 15 A
RoHS :
Details
Product Category :
Toggle Switches
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Illumination :
Illuminated
Actuator Length :
18.16 mm
Illumination Color :
Green
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Style :
Snapkap
Actuator Type :
Standard Round
Contact Form :
DPDT
Product Type :
Toggle Switches
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Material :
SATIN CHROME
Voltage Rating - DC :
28 V
Mounting Type :
Bushing
DPDT
Actuator :
TOGGLE
Switch Function :
(ON) - OFF - (ON)
Features :
Mounting Style :
Panel Mount
Brand :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C